Muzeum, plac zabaw... a może jednak coś mniej typowego?- ciekawe miejsce na weekend z dziećmi
Polska jest naprawdę pięknym krajem- wie to każdy, kto choć trochę ją "pozwiedzał". Zazwyczaj, kiedy chcemy zabrać dzieci na wakacje, szukamy miejsc, w których nie będą nam zbytnio przeszkadzać. Z kolei szkoły oferują wycieczki do muzeów, aquaparków, wesołych miasteczek...A są w naszym kraju fantastyczne miejsca w sam raz na krótki rodzinny wyjazd. Sporządziłam dla ciebie małą ściągawkę. Do niektórych z tych miast warto pofatygować się nawet jeśli nie są zbyt blisko twojego miejsca zamieszkania.

Gryfice. Na mapie szukaj ich poniżej Trzebiatowa. Jest tam najstarsza i najdłuższa czynna linia wąskotorowa w kraju. Ładnie odrestaurowana lokomotywa, prędkość 25 km/h, drewniane wagony ( w słoneczną pogodę odkryte), zabytkowy wagon barowy. Podróż rozpoczyna się na stacji Gryfice Wąskotorowe a kończy w Trzebiatowie. W sumie zatrzymuje się na 13 stacjach. Dzieciaki będą zachwycone! Zanim wsiądziecie do kolejki, możecie zwiedzić jeszcze Gryficki Skansen Kolei Wąskotorowej ( stare parowozy, drezyna, wagony).
Jeśli mieszkasz zbyt daleko, podobną atrakcję znajdziesz również w Żninie (woj. kujawsko-pomorskie). W sezonie turystycznym można tam odbyć podróż zabytkowym składem pociągu na trasie Żnin-Wenecja-Biskupin-Gąsawa. Kolejka jeździ po najwęższych torach kolei publicznej w Europie! Jeśli wybierzesz się tu w trzecim tygodniu września- koniecznie zajrzyj do Biskupina. Trafisz na festyn archeologiczny na terenie tamtejszego rezerwatu ( strzelanie z kuszy, bicie monet walko i obrzędy wojów, pieczenie chleba w zrekonstruowanym wczesnośredniowiecznym piecu).

Elbląg- zapewne słyszałaś o Kanale Elbląskim? To system pochylni, który umożliwia statkom pokonanie różnicy wysokości. I nie potrzeba w tym celu żadnej innej energii, jak tylko siły wody poruszającej koła łopatkowe. Możesz zdecydować się na rejs z Elbląga do Ostródy (kilkanaście godzin) lub z Ostródy do Elbląga, jednak z mniejszymi dziećmi raczej wybierz wersję skróconą: trasę Elbląg- pochylnia Buczyniec. Zobaczycie piękne jezioro Druzno i przebędziecie wszystkie pięć pochylni. Które dziecko nie chciałoby popłynąć statkiem po ...trawie? Gwarantuję, że długo tego nie zapomną a i dla ciebie to będzie niesamowite przeżycie. Rozkład i ceny biletów szukaj na www.zegluga.com.pl .

Zieleniewo. Blisko miasta Kołobrzeg. Znajdziesz tutaj Western City oraz wioskę indiańską. Atrakcji jest sporo: przejażdżki konne ( i na oklep , i z bryczkami), strzelanie z łuku, ognisko w wigwamie, kowbojska karuzela, indiańskie narty i tańce w pióropuszach, dojenie kóz, rodeo, pieczenie kiełbaski przy ognisku...i jeszcze więcej. Jest też stadnina i mini zoo. A jeśli jesteś z partnerem i masz z kim zostawić na chwilę dzieci...w ofercie są też wyprawy konne brzegiem morza o zachodzie słońca...

W Świerkocinie ( na południowy-zachód od Gorzowa Wlkp.) masz do dyspozycji zoo-safari. Jedziecie wyznaczoną trasą i z okien możecie zobaczyć swobodnie przemieszczające się zwierzęta . Teren podzielony jest na strefy Afryki, Indii, Mongolii oraz Ameryki Południowej. Są tu zebry, wielbłądy, lamy, bawoły, daniele i inne. Jest również zoo dla dzieci, w którym maluchy mogą karmić m.in. świnki chińskie specjalną karma, którą kupisz w tamtejszym kiosku. Bez dodatkowych opłat skorzystacie też z kilku karuzel. Zoo-safari dostępne jest od marca do października.

Pobiedziska (na północny-wschód od Poznania) . Na zachodnich przedmieściach tej miejscowości znajdziesz Park Miniatur- 35 makiet najciekawszych budynków Wielkopolski., m.in. Katedry Gnieźnieńskiej. Skala "pomniejszenia" wynosi 1:20. Możesz się tutaj wybrać nawet w święta- jedynie w poniedziałki skansen jest zamknięty. Twoje małe dzieci na pewno poczują się tu olbrzymami, spacerując wśród pięknie wykonanych makiet.

Bałtów ( blisko granicy województw mazowieckiego i świętokrzyskiego. Od kwietnia do października otwarty jest tutaj Park Jurajski. Naturalnej wielkości modele gadów, sceny polowań, wystawa minerałów i skamieniałości. Do tego zabawa w "wykopaliska" oraz "jurajski" plac zabaw. Możecie też spłynąć tratwą rzeką Kamienną.

Grunwald. Na południowy-zachód od Olsztynka. W lipcu na pobliskim polu odgrywana jest inscenizacja sławnej bitwy z 1410 roku. Towarzyszą temu warsztaty dawnych rzemiosł i tańców. Znacznie ciekawsza nauka historii niż czytanie podręczników. Widok rycerzy, ich obozowisk a, koniec-końców, walki...Nie będziecie się nudzić. Choć musisz być przygotowana na tłok. W jednym roku podziwiać spektakl przyjechało aż...40 tys. widzów!
Z kolei jeśli wolicie czasy współcześniejsze, w Witkowicach (na północ od Sochaczewa) we wrześniu zobaczysz "na żywo" bitwę nad Bzurą. Oprócz właściwej walki, poznasz sprzęt i umundurowanie z tamtych czasów oraz motocykle, transportery opancerzone. "Bitwa" wiernie oddaje ówczesne realia. Rozwijana jest sieć polowej łączności, działają służby sanitarne oraz duszpasterskie.

Twoje dzieci są już nastolatkami? I to takimi starszymi? Zabierz je na zwiedzanie starej radzieckiej bazy rakietowej . Brzeźnica - Kolonia to niewielka miejscowość w woj. wielkopolskim ( zachodnia część). W lesie nieopodal znajdują się koszarowe budynki, kiedyś pilnie strzeżonej bazy rakietowej średniego i dalekiego zasięgu. Bloki są już rozbierane ale za nimi jest to, czego szukasz. Betonowe silosy ruchomych wyrzutni rakiet zamaskowane warstwą ziemi i obsadzone sosnami. Możesz do nich wejść, mają kilkumetrową średnicę, więc są naprawdę duże. Obok znajdziesz jeszcze magazyny, w których przechowywano zapas głowic do rakiet - prawdopodobnie jądrowych. Teren nie wykazuje szkodliwego promieniowania, nie jest skażony, jednak należy zachować ostrożność przy jego zwiedzaniu.

A może Tarnowskie Góry? (duże miasto w woj. śląskim). Do zwiedzenia udostępnia się tutaj sztolnie "Czarnego Pstrąga). Oferta obejmuje 600-metrowy spływ łodziami w sztolni, której szerokość waha się w granicach rozpiętości rąk dorosłej osoby. To fajna przeprawa w obecności przewodnika. Jedyne oświetlenie wewnątrz to karbidowe lampy. Wycieczka raczej nie dla maluchów. Ale nastolatek to już inna historia.

Propozycją również dla "doroślejszych" dzieci i ich rodziców (wszyscy muszą mieć mocne nerwy) są odwiedziny Kaplicy Czaszek w Czermnej (pobliże miasta Kudowa-Zdrój). Wnętrze tego budynku udekorowane jest ciasno ułożonymi czaszkami na ścianach oraz kośćmi pod sufitem. Łączna liczba ludzkich czaszek (również w piwnicy), które się tu znajdują to ok. 24 tysięcy! Atrakcja nie dla wszystkich za to na długo pozostaje w pamięci.

To zaledwie kilka propozycji. Ciekawych miejsc jest znacznie więcej. Warto pokazać dzieciom coś więcej niż osiedlową piaskownicę. Wspomnienia z takich wycieczek na długo utkwią w ich pamięci. A i ty nie będziesz się nudziła...
 
 
Copyright © 2011 - 2016 ROBIMYGRY.pl
POMOC | INFO | REGULAMIN | KONTAKT | MAPA STRONY | LINKI | MĄDRY RODZIC MĄDRE DZIECKO